Noslēdzot Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības koordinācijas gadu, Latvija publicē Progresa ziņojumu

  Newer Older

  2016. gadā Latvija koordinēja Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbību NB8 (Nordic-Baltic Eight) ietvaros. Astoņu valstu sadarbībā sasniegtais apkopots šodien publicētajā ikgadējā ziņojumā.

  2016. gads bijis īpašs, jo apritēja 25 gadi kopš Baltijas valstu un Ziemeļvalstu diplomātisko attiecību atjaunošanas pēc Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarības atjaunošanas starptautiskās atzīšanas 1991. gada augustā. Šogad darbības 25 gadus atzīmēja arī Ziemeļu Ministru padomes biroji Rīgā, Tallinā un Viļņā, kuri veikuši nozīmīgu darbu ciešākas sadarbības veidošanā reģionā.

  Baltijas valstis un Ziemeļvalstis vieno pragmātiska, uz risinājumiem orientēta pieeja, un kopīga atbildība par drošības un labklājības izaicinājumiem reģionā un Eiropā. Patiess ieguvums ir aizvadītajās desmitgadēs izveidotais ciešais Baltijas valstu un Ziemeļvalstu politiskais dialogs, kas balstās kopīgā vērtību izpratnē. NB8 ietvars efektīvi nodrošina politiskā dialoga un praktiskās sadarbības iespējas. Šogad NB8 sadarbībā dominēja Latvijas izvirzītās prioritātes – drošības stiprināšana reģionā (iekļaujot enerģētisko drošību, stratēģisko komunikāciju, kiberdrošību un cīņu pret hibrīddraudiem), kā arī atbalsts Austrumu partnerībai. Ņemot vērā šī brīža izaicinājumus, Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm ir aizvien ciešāk jāsadarbojas un jākoordinē savas nostājas tām nozīmīgajos Eiropas, drošības politikas un ārējo attiecību jautājumos.

  Kopumā gada laikā notikuši vairāk nekā piecdesmit pasākumi un dažāda līmeņa tikšanās gan Rīgā, gan citās NB8 valstu galvaspilsētās un Vašingtonā (NB8+ASV formāts E-PINE). Februārī notikusī Baltijas valstu un Ziemeļvalstu parlamentu spīkeru vizīte Kijevā bija apliecinājums uzmanībai, ko NB8 velta Ukrainai un Austrumu partnerības valstīm. Savukārt ārlietu ministri, augustā tiekoties Rīgā, uzsvēra NB8 valstu pieaugošo lomu Eiropas nākotnes veidošanā. Novembra sākumā Kopenhāgenā NB8 valdību vadītāji diskutēja par NB8 sadarbību, enerģētiku un transportu, drošības stiprināšanu reģionā, NATO samita lēmumu īstenošanu un ES jautājumiem.

  2017. gadā NB8 sadarbību rotācijas kārtībā koordinēs Norvēģija.

  keyboard shortcuts: previous photo next photo L view in light box F favorite < scroll film strip left > scroll film strip right ? show all shortcuts