new icn messageflickr-free-ic3d pan white
Güzeldere Şelalesi | by ilkin.
Back to album

Güzeldere Şelalesi

Yol Üstü Notları

 

Güzeldere Şelalesi ülkemizin suları en yüksekten akan şelalesi olarak biliniyor. Sular Bıçkı-Cevizlik deresi üzerinden yaklaşık 130 metreden düşüyor. Şelaleye Güzeldere Köyü yolundan ulaşırken yaylaların, bakir doğanın, küçük derelerin, adeta yeşil kadifeden kürk giymiş gibi görünen dağların arasında başka bir dünyanın parçası olduğunuzu düşünüyorsunuz. Yöre halkının sıcaklığı, ilgisi, sohbeti o doyumsuz yolculuğunuzu renklendiriyor.

 

Şelalenin bulunduğu alan hafta sonları ve tatillerde ziyaretçi yoğunluğuna sahip. Milli Parklar Müdürlüğü’nce şelaleye inebilmek için yapılan yollar, gece konaklayanlar için sağlanan aydınlatmalar, piknik alanları ve içerisinde bulunan sosyal tesisler o doğal cennet için yeterli konforu oluşturuyor. Dikkat çeken noktalardan biriside, çöplerin ve atıkların görünürde pek olmayışı. Ülkemin başka yerleriyle mukayese edildiğinde temiz bir çevreye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sosyal tesis işletmelerinde günlük konaklamalar için yapılan evlerde mevcut. İstenildiği takdirde o imkanlardan yararlanmakta mümkün.

 

Suların akış sesine kapılıp bir an önce çukura inebilmeyi istiyorsunuz. Merdivenler bir noktadan sonra kayganlaşan yüzeyiyle işinizi zorlaştırıyor. Bir de yükünüz ağırsa :))

Etrafınızı saran kayın ve gürgen ağaçlarının arasından gökyüzü zorlukla görünüyor. Toprağın kokusu, kuşların sesi hep yanınızda. Ve nihayetinde üzerinize akıyor hissini veren şelalenin bitiş noktasında bu yolculuğun her şeye değdiğini düşünüyorsunuz.

 

Doğanın cömertliğinin, sahip olunan zenginliklerin kıymetini bilebilmek ümidiyle….

 

937 views
11 faves
133 comments
Taken on April 23, 2010