new icn messageflickr-free-ic3d pan white
Robat sharaf mmJS | by Mohsen Moossavi محسن موسوي زاده
Back to photostream

Robat sharaf mmJS

رباط شرف ، جاذبه گردشگری شگفت آور هنری ، معماری و تاریخی

محسن موسوی زاده

 

افراد زیادی به دیدن یک بنای تاریخی ، یک پارک حفاظت شده، یک آرامگاه و ... می روند، اما چگونه می توان گردشگری آگاه و پاسخگو و مسئولیت پذیر بود . در فرایند یک گردش یا بازدید چه کنیم تا هم بتوانیم یک فرهنگ سازی و بالابردن سطح آگاهی مناسب تری داشت و هم آنها را برای نسل های آینده حفظ نمود.در ادامه ی اینگونه گذارشهای گردشگری که برای شما خواهیم داشت همراه با معرفی مکان های مفید گردشگری، به تدریج به آنها خواهیم پرداخت.

در اولین بخش این سری مقاله ها به یک نقطه از مسیر گردشگری مشهد به سرخس نگاهی دقیقتر خواهیم داشت تا بتوانیم از یک مسیر عالی گردشگری تاریخی ، فرهنگی ، علمی ، معماری و ...بهره مندی بهتری داشته باشیم .این اولین مکان که به گفته ی یکی از عکاسان بزرگ مکان های جالب توجه گردشگری دنیا خانم دبلکوا ،بهترین مکانی است که تا کنون دیده است ، جایی نیست جز رباط شرف. عکسی که من از ایشان با پس زمینه ی رباط شرف برداشته بودم چند سال عکس پروفایل صفحه ی فیس بوک ایشان بود.از هزاران کیلومتر آنطرف تر برای دیدن جاذبه های گردشگری ما می آیند و ما هنوز بسیاری از آنها را به خوبی نمی شناسیم.و با آیین گردشگری های اگاهانه آشنایی کمی داریم.

 

 

 

 

رباط شرف

Robat-e Sharaf

در عکس بالا نمایی کامل از رباط شرف را می بینید که در پیش زمینه ی آن گردشگر هنرمند خانم دبلکوا که یک عکاس معروف بین المللی است، قرار دارد . با تماسی که گرفتند درخواست نمودند تا در معرفی جاذبه های گردشگی ایران توسط ایشان به جهانیان کمک و راهنمایی که از دستم بر می آید را انجام دهم. این شد که ایشان چند روز مهمان ما بودند و بیشتر از اینکه من بتوانم کمک کنم ایشان با صداقت تمام آموزش های زیادی در زمینه عکاسی و گرفتن عکس های خوب به ما آموختند. در اینجا جا دارد از زحمت زیادی که برای معرفی خوب ایران به جهانیان انجام دادند ، نهایت تشکر و قدر دانی را داشته باشم.درس های زیادی که از صبر ، بردباری ، تلاش زیاد و بی وقفه ، قدر دانی و ... را که از ایشان آموختیم هرگز از یاد نخواهیم برد.برای او هر جا که هست آرزوی سلامت و موفقیت می کنیم.

نکته گفتنی در مورد ایشان که هزاران جاذبه دیدنی ناب دنیا را دیده اند و عکاسی نموده اند این بود که با دیدن رباط شرف خیلی به هیجان آمده بود و می گفت خیلی آرزو داشتم تا چنین جایی را ببینم. و متاسفانه رسانه ها و متولیان گردشگری نتوانسته اند این اشتیاق و شوق را در خود مردم بومی ایران بوجود بیاورند. در نتیجه ما بسیاری از جاذبه های گردشگری را یا از دست داده ایم یا داریم به آنها زیان می زنیم.. نتیجه این کار عکس خواسته های متولیان بوده است . لذا پیشنهاد می کنم با فرهنگ و تمدن عزیز خودمان آشتی کنیم و آنها را پاس داریم . حیات و اعتبار ما مستقیماً به وجود آنها بستگی دارد. به خودمان احترام بگذاریم.

این هم عکس ماهواره ای از موقعیت رباط شرف

 

 

 

 

 

 

 

آشنايي با کاروانسرای رباط شرف

كاروانسرای رباط شرف در ۴۵ كيلومتری شهر سرخس واقع است.

در کهن‌ترين متون جغرافيای اسلامی از رباط به عنوان آبگينه ياد كرده‌اند.

طبق مدارك و متون تاريخی بانی بنای فعلی شرف الدين ابوطاهربن سعدالدين عل القمی است كه مدتی حكومت مرو را و سرانجام صدارت سلطان سنجررابرعهده داشت.

بنای رباط به سال ۵۴۹ قمری در زمان سلطان سنجرسلجوقی با مصالح آجر و گچ ساخته شده است و يكی از شاهكارهای هنر ايرانی به شمار می‌رود.

اين بنا در حاشيه جاده قديم نيشابور - سرخس (جاده ابریشم) و 6 كيلومتری جاده سرخس - مشهد قرار دارد.

بعد از تپه‌های كم ارتفاع روستای شورلق، اين بنا در ميان بيابان ساكت و آرام خودنمايی می‌كند.

شكل اين رباط از دور به یک قلعه بزرگ شبيه است اما از داخل به مانند یک کاخ جلوه می‌کند.

كاروانسرای رباط شرف دو صحن دارد و هرصحن دارای 4 ایوان به شکل چلیپا (صلیب) و شبستان می‌باشد و همچنین آجر چینی و کتیبه‌های آن جلوه خاصی دارد.

اين كاروانسرا يكي از بناهاي كليدي معماري اسلامي [عجايب ايران: كاروانسراي رباط شرف] به شمار مي‌رود و در معماري ايران نيز جايگاه ويژه‌‌اي دارد.

رعايت دقيق و همه جانبه تناسبات و اصول معماري ايراني در طراحي و ساخت و به كارگيري طرح‌هاي آجرچيني متنوع و بديع در نماي ايوان‌ها و طاق‌ها و طاقچه‌ها و گنبدها عناصري هستند كه اين كاروانسراي شاهي را شبيه به يك عمارت قصرگونه قلمداد مي‌كنند.

نام ديگر اين كاروانسرا، ‌آبگينه يا رباط آبگينه بود كه در سال 508 قمري توسط شرف‌الدين ملقب به وجيه‌الملك، وزير سلطان سنجر سلجوقي بنا شد.

گچبري‌هاي رباط شرف از جالب‌ترين نمونه‌هاي اين هنر در سده ششم هجري است تا جايي كه كتيبه‌هاي حاشيه محراب‌هاي دو نمازخانه كاروانسرا، با بهترين كتيبه‌هاي محراب‌هاي مساجد ايران، از لحاظ زيبايي و طرح برابري مي‌كنند.

نقشه ساختماني رباط شرف با ديگر كاروانسراها تفاوت دارد. وجود كتيبه‌هاي گچي و طرح‌هاي آجرچيني در بقيه كاروانسراها مرسوم نبود.

اما در كاروانسراي رباط شرف، تقريباً تمام آجرچيني‌‌هايي كه در نماي ديوارها، گنبدها و طاق‌هاي آن ايجاد شده طرح‌دار مي‌باشند.

 

________________________________________

رباط شرف، موزه آجركاري ايران

در جاده مشهد ـ سرخس حركت مي كنيم؛ در مسير جاده ابريشم و در راه قديم نيشابور به مرو مي رويم تا آثار گذشتگان را بازيابيم. به ياد زماني كه جاده خراسان اهميت بسيار داشت، در ذهن خود به دنبال ردپاي كاروان شتراني مي گرديم كه بار ابريشم و باروت داشتند؛ شايد هم ادويه و رنگ در كنار سفالينه و فلز. به ياد تحقيق سيدمحسن حسيني مي افتم؛ جزوه اي درباره «رباط شرف» كه انگيزه اصلي اين سفر را پديد آورد: ديدار از مهم ترين كاروانسراي جاده ابريشم در خراسان. از پله هاي اتوبوس كه پايين مي رويم، چشم هايمان از تابش آفتاب بهاري در دشت هاي گرم سرخس بسته مي شود و گرماي زمين تف ديده به صورتمان مي خورد. دشت سرخس، زمستان هاي بسيار سرد و تابستان هاي آتشين دارد. بي شك كاروانيان هم به مانند ما از ديدن كاروانسرايي با سايه سارهاي خنك احساس شوق و وجد مي كردند؛ از ديدن كاروانسرا يا رباط شرف!

* سرايي در جاده ابريشم

كاروانسرا يا رباط شرف كه در ۱۳۶ كيلومتري شرق مشهد به سمت سرخس و ۶ كيلومتري مشرق روستاي «شورلق» است، يكي از مهم ترين منزلگاه هاي جاده ابريشم سده هاي ۵ و ۶ هـ . ق محسوب مي شده؛ زيرا در كنار يكي از مسيرهاي اصلي جاده ابريشم قرار داشته است. در سردرورودي بنا نوشته اند: رباط شرف از كاروانسراهاي شاهي يا كاخ رباط هاي جاده ابريشم است و در متون تاريخي، منزل رباط شرف را «آبگيره» و «آبگينه» ناميده اند. مشخصه رباط شرف در كاربرد آجر و گچبري تزئينات معماري و كتيبه هاست و صاحبنظران اين بنا را شايسته موزه آجركاري ايران دانسته اند.

بيشتر رباط ها و كاروانسراهاي بزرگ راه هاي قديم ايران را سلاطين و تجار بزرگ ساخته اند. تفاوت عمده رباط ها و كاروانسراها نيز در نوع مصالح مصرفي و تزئينات داخلي آنهاست؛ چنانكه به آنها كاروانسراهاي شاهي و يا كاخ رباط مي گفته اند؛ زيرا برخي براي سكونت شاهان، امرا، وزرا و درباريان به هنگام سفر ساخته شده و در ساخت آنها از سنگ ها و آجرهاي مقاوم استفاده كرده اند و هنرمندان وقت به كار تزئين بنا پرداخته اند. همچنين مكان ساخت كاخ رباط ها موقعيت استراتژيك داشته است.

* گمانه هاي تاريخ

با توجه به متن كتيبه اي آجري زير ايوان انتهايي كه در ناحيه پاطاق قوس سر در آن هنوز باقيمانده است، مي توان گفت اين بنا در سال ۵۴۹ هـ . ق و در دوران حكومت سلطان سنجر سلجوقي ساخته شده است.

آندره گدار در كتاب «آثار ايران» در مورد نام رباط شرف و باني آن نوشته است: من فقط يك نفر را مي شناسم كه در عصر سلجوقي توانسته است چنين بناي عظيمي بسازد و او شرف الدين ابوطاهرابن سعدالدين علي القمي است.

شرف الدين قمي در سال ۴۸۱ هـ . ق از قم به خراسان رفت و مدت ۴۰ سال حاكم مرو بود و وي سپس در سال ۵۱۵ هـ . ق وزير سلطان سنجر شد. از اين رو مي توان گفت: دوره وزارت او با زمان ساخت رباط شرف مطابقت دارد.

سيدمحسن حسيني نيز در كتاب رباط شرف با استناد به مدارك و متون تاريخي، باني رباط شرف را شرف الدين ابوطاهربن سعدالدين علي القمي دانسته است.

* رباط شرف در جريان تاريخ

تنها كتيبه تاريخ دار بنا، كتيبه اي گچي به خط ثلث و در زير ايوان انتهايي بناست كه سه ضلع ايوان را دربرگرفته است و چون كتيبه هاي ديگر را به خط كوفي نوشته اند، مي توان نتيجه گرفت كه اين كتيبه از كتيبه هاي ديگر جديدتر است؛ چنانكه تاريخ آن سال ۵۴۹ هـ . ق است.

به گفته آندره گدار اين بنا كه در سال ۵۰۸ هـ . ق ساخته شده، در سال ۵۴۸ هـ . ق مورد حمله غزها قرار گرفته و آسيب ديده است. در نتيجه، يك سال بعد، در سال ۵۴۹ آن را بازسازي كرده اند.

چون در بسياري از قسمت هاي بنا، تزئينات گچي بر روي آجر چيني تزئيني قرار گرفته است، مي توان به صحت ادعاي گدار پي برد. اين تزئينات گچي در ديوار جنوبي مسجد حياط اول كه قسمت هايي از گچبري آن ريخته شده، ديده مي شود.

در سال ۱۳۵۶ با خاكبرداري از اتاق هاي رباط شرف، مجموعه اي از ظروف فلزي، فرمان هاي عهد صفوي، سفالينه هاي سلجوقي، سكه هايي از ادوار اسلامي و نيز ظرفي منحصر به فرد متعلق به سده هاي ۴ و ۵ هـ . ق به دست آمد.

به اين ترتيب، روزگار اوج رونق بنا را مي توان همزمان با رونق جاده ابريشم، يعني تا اواخر دوره تيموري دانست. هر چند، با توجه به اسناد به دست آمده، از اين بنا كه مجموعه اي از فرمان ها، دست نوشته ها، تعهدنامه ها و اقرارنامه هاست، به نظر مي رسد از اين كاروانسرا حداقل تا اوايل دوره صفويان استفاده كرده اند. همچنين سفال هاي كشف شده در داخل و اطراف بنا نشانگر تردد اقوام و افراد مهم كشوري در اين مكان است. Best Regard

Mohsen Moossavi محسن موسوی زاده

Mashhad Tourism گردشگری مشهد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* چگونگي ساختمان رباط

رباط شرف بنايي است با ۱۰۹ متر طول، ۶۳ متر عرض و ۴ هزار و ۶۴۴ مترمربع زيربنا كه يك ورودي دارد، با يك سردر زيبا؛ ۲ طاق مركب دو طرف آن بوده و يك ايوان ورودي دارد و ميان اين در و حياط يك دالان است. حياط اول را به شكل مستطيل ساخته اند و در دو سوي مدخل آن دو تالار دراز براي اقامت نگهبانان بنا شده است. در دو طرف ديگر حياط كه عرض كمتري دارد، ايوان هايي است كه تا ديوار خارجي امتداد دارد و شامل ۲ اتاق و عمود بر رواق داخلي است. پيش از حياط دوم، دالاني با سردر بلند ساخته شده كه در دو طرف آن ۲ راه هست و هر يك به دري مي پيوندد؛ يكي به در مسجد و ديگري به در ورودي تالار مستطيل شكل.

بناهاي دو سوي حياط دوم نيز چون تأسيسات حياط اول است؛ فقط در جلو اتاق ها، رواقي است كه حياط دوم را دور مي زند.

در طرف راست دالان ورودي به حياط دوم، اتاقي است كه گويا جايگاه نگهبان بوده است؛ ميان اين اتاق و اتاق هاي بالاي دالان نيز پلكاني ساخته اند.

از سر در ورودي و حياط اول كه مي گذريم، به حياط دوم مي رسيم كه در گوشه و كنار آن داربست هاي فلزي برپا كرده اند و نشان مي دهد كه بنا در دست تعمير و بازسازي است.

در حياط مربع شكل دوم آثار يك حوض بزرگ را مي توان ديد. قسمت اصلي بنا در انتهاي حياط دوم است و در پشت ايوان انتهايي آن محوطه اي چهارگوش با ۳ در ساخته اند. روبه روي ايوان، شاه نشين است كه طرف راست آن به اصطبل و طرف چپ بنا، به اتاق ها و حياط هاي خصوصي راه دارد.

در دو طرف شاه نشين، ۲ حياط چهار ايواني كوچك براي استفاده نزديكان و در زير گنبدخانه هاي دو گوشه انتهايي رباط، ۲ حوض انبار ساخته شده است. در دو گوشه حياط دوم نيز ۲ تالار ستوندار بنا كرده اند.

از ويژگي هاي بناي رباط شرف ۲ مسجد آن است كه يكي در طرف چپ دالان ورودي به حياط اول قرار دارد و داراي ۲ ورودي به دالان است؛ مسجد ديگر در طرف چپ دالان ورودي به حياط است و ۲ محراب دارد. همچنين بنا داراي ۶ برج است كه ۴ برج آن در حياط دوم، به صورت هشت گوش ساخته شده و ۲ برج ديگر در حياط اول است. محور اصلي بنا از جنوب شرقي به شمال غربي است و نشان مي دهد كه بنا با توجه به قبله ساخته شده است. در واقع سردر ورودي به حياط دوم- ايوان و شاه نشين روي محور اصلي بنا ساخته شده است.

با توجه به شواهد مي توان نتيجه گرفت كه ابتدا حياط دوم به عنوان رباطي مستقل ساخته شده و سپس حياط اول را به آن افزوده اند؛ در واقع حياط اول براي مردم عادي و حياط دوم براي استفاده اعيان و مأموران عالي رتبه حكومتي ساخته شده است.

 

* رباط شرف و هنر آجركاري

رباط شرف يكي از بناهاي سبك رازي است و از ويژگي هاي اين سبك استفاده از آجركاري وگچبري تزئيني در سطحي وسيع است و چون كه در ساخت اين بنا از طرح هاي متفاوت آجرچيني ساختماني، آجرچيني تزئيني، فرم هاي آجري و كتيبه هاي خطي آجري، گچبري هاي تزئيني و كتيبه هاي گچي استفاده شده، آن را موزه آجركاري ايران ناميده اند.

آجرهاي اسكلت بنا در نماي اصلي به صورت ۷ جفت كار شده و در فاصله هر دو جفت آجر نگاره گچي است. آجر چيني هاي تزئيني را نيز بيشتر در ناحيه هشت وجهي زير گنبدها و پوشش ها به كار برده اند. همچنين فرم هايي كه از قرار گرفتن آجر به شكل هاي مختلف ايجاد شده در گنبدها حجم و زيبايي خاصي به بنا بخشيده است.

تزئين آجري به شكل طرح هاي هندسي و به كار بردن آجر تراشيده شده فقط در بالاي قوس سردر ورودي اصلي و سردر ايوان انتهاي حياط دوم ديده مي شود. همچنين از سردر ورودي ايوان به حياط اول، سردر ايوان انتهايي در حياط دوم و نيز كتيبه كوچكي در ايوان خاوري حياط دوم كه فقط چند حرف آن باقي مانده است، مي توان آثار كتيبه هاي آجري رباط شرف را مشاهده كرد.

افزون بر اين، روي سردرها ۲ نوع خط آجري قابل ديدن است؛ يكي خط درشت با استفاده از آجرهاي بزرگ كه سردرها را دربرگرفته و در دو طرف سردرها نيز امتداد يافته و ديگر خط باريكي كه به صورت افقي روي طرح هاي هندسي ايوان انتهايي است.

در تزئين بنا نيز از آجرهاي تراشدار استفاده شده است. در اين نوع آجركاري تزئيني، تراش دادن آجرها و كار گذاشتن آنها به صورت پشت سر هم با تركيب چند فرم، به بنا تنوع خاصي بخشيده است. اين نوع آجركاري بيشتر در سقف ها و پوشش ها به كار رفته است.

تاكنون قسمت زيادي از سقف ها و پوشش هاي اين بنا بر اثر مرور زمان و فرسايش فرو ريخته است، اما طاق ها و سقف هاي باقي مانده را مرمت كرده اند تا فرو نريزد. ديگر اين كه، بيشتر پوشش هاي مورد استفاده از نوع طاق گهواره اي است كه در برخي نقاط از برخورد ۲ طاق گهواره اي شكل، شبيه به طاق چهاربخش پديد آمده است.

همچنين طاق هايي موسوم به «كلنبه»، كه داراي گوشه سازي هاي زيباست، قابل مشاهده است. بيشتر طاق ها و قوس ها را به صورت ضربي ساخته اند.

در برخي ورودي ها و طاق ها كه داراي باربري بيشتري هستند از آجرچيني ضربي و روي هر دو استفاده شده است. وجود اين طاق ها موجب شده كه اتاق ها همگي عمود بر حياط مركزي باشند.

نكته گفتني ديگر اين است كه در اين بنا تزئينات گچي به شكل نقش هاي هندسي ، اسليمي و كتيبه است؛ هر چند بيشتر آنها براثر بارش باران فرسوده شده و از ميان رفته است.

در جزوه رباط شرف نوشته سيدمحسن حسيني، به ظروف، فرمان ها دست نوشته ها و فلزات كشف شده در رباط شرف اشاره شده، اما از محل نگهداري اين اشيا سخني به ميان نيامده است. از محوطه كه خارج مي شويم، همگي مبهوت عظمت معماري بنا هستيم، اما يك سؤال در ذهن باقي مي ماند: چرا اينجا راهنمايي ندارد كه در كشف رازهاي اين بناي عظيم تماشاگران را ياري دهد؟ از تسهيلات رفاهي نيز خبري نبود. فقط نگهبان ميانسالي بود كه با اخم گروه را بدرقه كرد! گويا با آمدن ما آرامش او برهم خورده بود. دريغ از يك ليوان آب خنك!

زهره شايان فر

 

 

________________________________________

کاروانسرای رباط شرف

ارسال شده در:6 بهمن 1387 هنر های تصویری معماری

کاروانسرای رباط شرف

رباط شرف، كاروانسرای در ۴۵ كيلومتری شهرسرخس است كه در کهن ترین ترين متون جغرافيای اسلامی از رباط به عنوان آبگينه يادكرده اند. طبق مدارك ومتون تاريخی بانی بنای فعلی «شرف الدين ابوطاهربن سعدالدين عل القمی » است كه مدتی حكومت مرو را و سرانجام صدرات سلطان سنجررابرعهده داشت. باتوجه به كتيبه موجود بنای رباط به سال ۵۴۹هجری قمری در زمان سلطان سنجرسلجوقی با مصالح آجر وگچ ساخته شده است و بی شك يكی از شاهكارهای هنر ايرانی به شمار می رود.

اين بنا در حاشيه جاده قديم نيشابور-سرخس (جاده ابریشم)و شش كيلومتری جاده سرخس -مشهد قرار دارد. بعد از تپه های كم ارتفاع روستای شورلق، اين بنای با وقار در ميان بيابان ساكت وآرام خودنمايی می كند.شكل اين رباط از دور به دژی بزرگ شبيه است از داخل به مانند یک کاخ جلوه می کند.

این بنا دو صحن دارد و هرصحن دارای چهار ایوان به شکل چلیپا (صلیب) و شبستان می باشد و همچنین آجر چینی و کتیبه های آن جلوه خاصی دارد.

 

هجوم تاتار و بلاي تيمور و مصيبت ازبك و تكان زلزله و كوبندگي باد و باران در برّ بيابان باشد كه باشد كاروانسراي رباط شرف هنوز استوار است.

اين كاروانسرا يكي از بناهاي كليدي معماري اسلامي به شمار مي‌رود و در معماري ايران نيز جايگاه ويژه‌‌اي دارد. رعايت دقيق و همه جانبه تناسبات و اصول معماري ايراني در طراحي و ساخت و به كارگيري طرح‌هاي آجرچيني متنوع و بديع در نماي ايوان‌ها و طاق‌ها و طاقچه‌ها و گنبدها عناصري هستند كه اين كاروانسراي شاهي را شبيه به يك عمارت قصرگونه قلمداد مي‌كنند.

نقشه ساختماني رباط شرف با ديگر كاروانسراها تفاوت دارد. همچنين وجود كتيبه‌هاي گچي و طرح‌هاي آجرچيني در بقيه كاروانسراها مرسوم نبود.اما در كاروانسراي رباط شرف، تقريباً تمام آجرچيني‌‌هايي كه در نماي ديوارها، گنبدها و طاق‌هاي آن ايجاد شده طرح‌دار مي‌باشند.

از طرفي گچبري‌هاي رباط شرف از جالب‌ترين نمونه‌هاي اين هنر در سده ششم هجري است. تا جايي كه كتيبه‌هاي حاشيه محراب‌هاي دو نمازخانه كاروانسرا، با بهترين كتيبه‌هاي محراب‌هاي مساجد ايران، از لحاظ زيبايي و طرح برابري مي‌كنند.

در اوايل عصر اسلامي، پاسگاه‌هاي مستحكم مرزي به نام«رباط» ايجاد شده بود كه ساكنانش در صورت لزوم در برابر كافران به دفاع مي‌پرداختند. نفرات آنها معمولاً از افراد داوطلبي بودند كه دفاع از آنجا را فريضه‌اي ديني تلقي مي‌كردند و شك نيست كه در عين حال به محافظت از كاروان‌هايي مي‌پرداختند كه در حوزه استحفاظي آنان در رفت و آمد بودند.

بعداً رباط به استحكاماتي گفته شد كه وسعت كافي براي جادادن سكنه محلي را هم داشت.

نام ديگر اين كاروانسرا، ‌آبگينه يا رباط آبگينه بود كه در سال 508هـ.ق توسط شرف‌الدين ملقب به وجيه‌الملك، وزير سلطان سنجر سلجوقي بنا شد. اين كاروانسرا در مسير باستاني مرو- نيشابور، يكي از مسيرهاي اصلي جاده ابريشم قرار داشته و امروزه در مسير توس- سرخس قرار دارد.

منابع :

اینترنت

mashhadtour.blogspot.com

fa.wikipedia.org

www.hamshahrionline.ir

super-visor.blogfa.com

ايران- همشهری آنلاین

زهره شايان فر

 

 

In full view of the picture about to see robots in the background of a famous international photographer has so far thousands of tourist attractions around the country out of a hundred of them and has provided images and report. Many of his photos in popular media with the high price that has been published. Because of their international activities in the field of tourism this side and introduce the tourist attractions of pure country to the world, the author became familiar with the work and contacts that were requested were to introduce Iran's attractions Tourism by his help and guidance to the world that comes from my hand to do. This was his guest a few days and we were more that I'm able to help them with all honesty a lot of training in the field of photography and taking good photos we learned. Here is where a lot of trouble for a good introduction to the world Iran did, Thanks and appreciate finally I have. A lot of lessons that patience, patience, effort and too much non-stop, and appreciate ... That would not have learned never to forget. For wherever he is, we wish health and success.

Thing to say about his spectacular attraction that thousands of the world have been pure and photography have ligament was about to see was a very exciting and I said I wished to see such a place. Unfortunately, the media and tourism have failed and custodians of this passion and enthusiasm in their cause to bring indigenous people of Iran. As a result, our many tourist attractions have either lost or have become with related Arabic cultures and get our name Shayrdyny they're bad. The result has been the custodians of photo requests. Therefore, I suggest our culture and civilization's reconciliation and we have them pass that life and our reputation depends on them directly there. To respect ourselves.

 

رباط شرف

Robat-e Sharaf

 

Robat-e Sharaf, Robat-i Sharaf, Robat-e-Sharaf, Robat-i-Sharaf, Robat Sharaf, Ribat Sharaf, Rabat Sharaf Caravanserai, Ribat-i Sharaf,

Robat Sharaf Castle

Caravanserai (caravansary, karvansara) is a compound word combining "caravan" (karavan) with "sara". A caravan means a group of travelers and sara a home, place or building. Caravanserai is thus a place where the traveler can reside and rest from his or her journey .

 

 

 

 

 

All the best با بهترین آرزوها

 

Email : mmoossavi@gmail.com

Web :Mashhad Tourism mashhadtour.blogspot.com

Web :Citizen شهروند shahrvandan.blogspot.com

Web :1 Origami iranorigami.blogspot.com

Web :2 Origami origam.blogspot.com

Facebook : www.facebook.com/moossavi

Google + : plus.google.com/u/0/+MohsenMoossavi

Mobile : +98 915 309 3733

 

 

2,452 views
0 faves
0 comments
Taken on February 19, 2014