2016: What’s that dirt under your nails made of?
Artists / Umělci: Nina Kettiger, Saliva / Lukas Hofmann, Tomasz Skibicki
2. 9. - 18. 9. 2016

did it hurt when
you fell from heaven

My girlfriend practised
exorcism
on me with money transfer
I was so in debt that i went full
crazy
but it was gone after those numbers went black...
it was a healing man

what's that charmed theme song
i am the
sun and the
air
buys the book of shadows on amazon
tbh

Don't be
Digging
Your own grave when
All you truly
Want
Is to be turning into
Light.

EN/

'What's that dirt under your nails made of?' is an immersive installation and performative project presented by Tomasz Skibicki, Lukas Hofmann / Saliva and Nina Kettiger, aiming to imagine and rethink the core ideas behind communitive structures.

Exploring esoteric methods to reconnect with your energies, empowering vaginal steaming techniques, discovering new forms of ingesting knowledge and wisdom, as well as ceremonies and healings, the event will embody alternative methods for individual and universal survival. Acting as an integrating performance, the event is aiming to include the audience through a series of readings, installations, celebrations and isolated performances.

Taking place in the soon to be demolished institution Karlin Studios, the artists are responding to the climate by approaching the idea of the Armageddon and Survival and how to sustainably maintain communities in a spiritual and physical environment.

The exhibition hosts collaboratorating artists, who will contribute to the mechanisms of the community.
It was initiated in the frame of the cycle «End the agony» organized by Karlin Studios.

Exhibition on display until the 18th of September 2016

CZ/

"What's that dirt under your nails made of?" je podmanivou instalací a performativním projektem vypracovaným Tomaszem Skibickim, Lukášem Hofmannem / Saliva a Ninou Kettiger. Jeho cílem je představit a přehodnotit primární ideje civilizačních struktur.

Esoterické metody, posílující vaginální vykuřovací techniky, obřady a léčení, objevovování nových forem požití znalosti a moudrosti přispějí k propojení se s energií. Událost obsáhne alternativní metody individuálního a univerzálního přežití. Publikum je vtaženo do dějství prostřednictvím řady čtení, instalací, ceremonií a samostojných performancí.

Akce se koná v soon-to-be-demolished Karlin Studios. Umělci reagují na tuto situaci kontemplací nad tématem Armageddonu a Přežití a nabízí náhled, jak udržitelným způsobem zachovat duchovní i fyzickou soudržnost.

Množství přizvaných umělců přispěje k inkluzivním mechanismům komunity.
Projekt vznikl v rámci cyklu « Konec Ágonie » pořádaném Karlin Studios.

Výstava potrvá do 18. září 2016
57 photos · 67 views