2013: CAS. CO TO JE? / CAS. WHAT IS IT? (17.4. - 19.5.2013)
For english see below

CZ

CAS. Co to je?

CAS, neboli Centrum audiovizuálních studií, je součástí Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Toto mezioborové pracoviště se zabývá uměním pohyblivých obrazů, které přesahuje hranice klasické kinematografie. CAS existuje už devět let a při této příležitosti tento měsíc proběhne hned několik akcí:

•Výstava studentů CAS v Centru současného umění FUTURA v termínu od 17.4. do 19.5. 2013
•Vydání knihy teoretických a praktických prací studentů a učitelů CAS
vernisáž a prezentace knihy proběhne 16.4.2013 v 18.00 ve Futuře
•Dva večery promítání studentských filmů a videí s názvem CAS. Co to je kino? Ve dnech 3.5 a 10.5.2013, vždy v 19.00, ve Studiu Béla.
•Večer živých audiovizuálních performancí studentů CAS s názvem Lucidní snění a mořský koník, 13.5. 2013 v 19.00 ve Studiu Alta


Více informací na: cas.famu.cz, info@cas.famu.cz a tel. 234 244 351 nebo 602 373076
Dále na:
futuraproject.cz, artcam.cz/bela, www.namu.cz


Výstava:
CAS. Co to je?
Centrum pro současné umění FUTURA, 17.4.-19.5.2013
Holečkova 49, 150 00 Praha 5
Otevřeno: středa až neděle 11 – 18 hod.

Vystavující umělci:
Stanislav Abrahám, Magdaléna Bažantová, Yael Ben-Horin, Klára Doležálková, Max Dvořák, Jan Kalivoda, Akile Nazli Kaya, Michal Kindernay, Dalibor Knapp, Kateřina Krejčová, Dana Machajová, Marek Matvija, Alexandra Moralesová, Anna Ouřadová, Petr Parkan Janda, Kryštof Pešek, Lea Petříková, Jiří Rouš, David Šmitmajer, Matěj Strnad, Barbora Švarcová, Vladimír Turner, František Týmal, Ondřej Vavrečka

Kurátoři: Tomáš Pospiszyl a Eric Rosenzveig

Výstava představuje díla studentů a absolventů Centra audiovizuálních studií FAMU. V rámci CAS mohou studenti rozvíjet tvorbu v oblasti umění pohyblivého obrazu za hranicemi klasického filmu. Jak tato výstava ukazuje, CAS nesměřuje k jedinému druhu myšlení nebo produkce, ale jde o otevřený a flexibilní prostor.
Současného tvůrce, jak si ho v CAS představujeme, lze stále charakterizovat slovem umělec. Představa o něm je však ovlivněná rozšířeným vnímáním tohoto pojmu v posledních čtyřiceti letech. Je to performer, dokumentarista, aktivista, sociolog, bavič, výzkumník atd.
Studenti nejčastěji pracují s digitálními médii – v oblasti zvuku, obrazu, videa, textu či počítačového kódu. Hodnotu má pro ně i klasický film, jeho materiál, historie a další možnosti. Není to rozpor. Studenti používají právě to médium nebo materiál, který potřebují. Můžeme čerpat z historie současné audiovizuální kultury staré nejméně sto dvacet let.
Výstava je rozdělena do několika volných tematických celků. Sekce experimentů s autonomním filmem ukazuje díla Michala Kindernaye, Kryštofa Peška a Petra Parkana Jandy. Vytvářejí natáčecí zařízení, kde je role autora z velké části přenechána naprogramovaným strojům. Anna Ouřadová a Alexandra Moralesová se zabývají možnostmi převodu osobních archivů do podoby živých scénických představení. V základu děl Stanislava Abraháma a Marka Matviji najdeme intervenci do sociálního on-line prostředí. Naopak do reálného veřejného prostředí vstupují Vladimír Turner a Dalibor Knapp. Prostorovou videoinstalací se zabývají Dana Machajová a Barbora Švarcová. Samostatně prezentované jsou osobně zaměřené filmy Madly Bažantové a Kateřiny Krejčové, jakož i projekty dalších studentů.
Na závěr je třeba připomenout, že prostředí galerie dokáže zprostředkovat jen část toho, co se v rámci CAS děje. Další díla – videa s delší stopáží, filmy na formátu 16 a 35 mm, živé performance a teoretické texty – můžete poznat v rámci samostatných promítání, živých představení nebo v právě vydávané knize.


------


Večer živých audiovizuálních performancí
Lucidní snění a mořský koník
Dne 13. 5. 2013 ve 19:00, Studio Alta, Hala 30, U Výstaviště 21, Praha 7

Účinkující:
Stanislav Abrahám, Kateřina Bílková, Inocenc VIII, Robert Palkovič, Kryštof Pešek, Anna Kryvenko, Petr Zábrodský, Live coding improvizace

Květnový večer koncertů a živých vizuálů z dílny Centra audiovizuálních studií FAMU. Práce studentů (a některých absolventů) se odvíjí od interaktivních spojení zvuku a obrazu a jsou žánrově rozprostřeny mezi elektronickou a noisovou hudbou. Z elektroniky přebírají kutilské postupy zvukové syntézy, z noise pak přichází energie a způsob zacházení se zvukovou masou. Vizuální podoba koncertů čerpá z estetiky live cinema a vizuálních experimentů. Důležitým místem je styčná plocha improvizace. Většina z vystupujících pracuje s otevřeným tvarem jako místem dialogu mezi hráči, nástroji i publikem. Během večera se potkají čistokrevně laptopové projekty (Kryštof Pešek, Petr Zábrodský) a analogové syntezátory vlastní výroby (Šmitmajer/Rouš aka Inocenc VIII) s experimenty s nástroji a elektronikou (Stanislav Abrahám, Robert Palkovič). Součástí programu je i krátká session live codingu, během které několik umělců - programátorů bude před zraky diváků sestavovat softwarové nástroje, na které ve stejný okamžik hrají.


------


Promítání filmů a videí
CAS. Co to je kino?
Studio Béla, Rytířská 25-27, Praha 1 (Maďarský kulturní institut, 2. patro)

První večer:
3. 5. 2013 v 19.30 – kompilace
František Týmal – Konec dinosaurů, 35mm, 4 min.
Michal Mocňák - Free as in Freedom, video, 20 min.
Jan Kalivoda – Plánovaný obchvat, video, 10 min.
Akile Nazli Kaya – Lidé, kteří se snaží zachránit svět, video, 30 min.
Alexandra Moralesová – Vlasy, video, 3 min.
Hana Ludviková - Hranice ghetta, video, 43min.
A další... Součástí večera bude krátká přestávka a někteří z autorů budou na projekci osobně přítomni. Bližší informace na cas.famu.cz nebo artcam.cz/bela.

Film Jana Smutného Dánsko bude promítán v předsálí kina.

Výběr filmů prvního večera kombinuje středometrážní filmy dokumentárního charakteru s kratšími pracemi experiemetnální povahy. Michal Mocňák přibližuje ideu svobodného software a dává ji do souvislosti s chápáním lidské svobody jako takové. Dokument Akile Nazli Kaya ukazuje problematiku osiva a ubývání nejen biologické rozmanitosti v Turecku. Film Hany Ludvíkové zaznamenává pokus prostřednictvím filmu nechat promlouvat děti z dětského domova.

Druhý večer
10.5.2013 v 19.30 – Profil: Ondřej Vavrečka
Ondřej Vavrečka - Ultimum Refugium, video 138 min.


------


Kniha
CAS. Co to je?

Editoři Tomáš Pospiszyl a Eric Rosenzveig
Publikace CAS: Co to je? není výstavním katalogem ani sborníkem z odborné konference. Pohybuje se někde mezi, podobně jako je mezioborové studium v Centru audiovizuálních studií FAMU. Jádrem publikace jsou dokumentace různorodých projektů dnes už třicítky studentů či absolventů CAS, ale i práce jejich učitelů. Do knihy například přispěl filozof Miroslav Petříček, ale je tu i dystopická sci-fi povídka. Najdeme tu analýzu studentských filmů od filmové historičky Heleny Bendové, ale i dokumentace a anotace samotných děl. Ty se pohybují na široké škále od dokumentárních filmů, interaktivních instalací, on-line projektů, živých performancí po street artové intervence do veřejného prostoru. Z pedagogů CAS do knihy dále přispěli Martin Blažíček, Tomáš Pospiszyl, Eric Rosenzveig a Miloš Vojtěchovský.

326 stran, vydává NAMU, Praha 2013


------


Jednotlivé akce podpořili:
Hlavní město Praha
FAMU
FUTURA
Studio Béla
Studio Alta
Institut intermédií
NAMU

Dále děkujeme následujícím osobám:
Michal Novotný, ředitel FUTURA; Pavel Jech, děkan FAMU; Klára Doležálková, Studio Béla, Martin Blažíček, Kateřina Bílková, Matěj Strnad, Ondřej Vavrečka, Kryštof Pešek, Marko Bogdanovič, Andrea Slovákova, ředitelka NAMU; Kimberly A. Strozewski, ředitelka CET Academic Programs in Prague; Belavenir Design, Eric Rosenzveig & Tomáš Pospiszyl, všem studentů, absolventům a učitelům CAS.


/
EN

The exhibition presents works by students and graduates of the Centre for Audiovisual Studies at FAMU. CCAS is a place for art students to develop a practice in making moving image works beyond cinema . As this exhibition shows, CAS does not point to a single type of thinking or production, but it is an open and flexible space to share differing opinions of what constitutes important knowledge or ‘an education’.
The word ‘artist’ is sufficient to describe the disposition of the media maker as we imagine him or her at CAS if we acknowledge its expanded meaning in the last 40 years: performer, documentarist, activist, archivist, sociologist, entertainer, educator, researcher and onwards.
Students work in the digital – in sound, still image, video, text, code. We value film too, its materiality, its historical facts and further possibilities. This isn‘t a contradiction. Students use whatever medium or mate- rial they require, in combination with any other. We have at minimum 120 years of contemporary audiovi- sual history to draw on.
The exhibition is divided into a number of free thematic units. Autonomous cinema experiments by Janda, Kindernay, Pesek; performing the archive / the database as medium – with works by Ouradova, Morale- sova; video essays - by Knapp, Dolezalkova; interventions into online social space - Abraham and Matvija; film/digital dichotomies / explorations of the materiality of the medium by Strnad, Tymal, and code based projects by Pesek; works in the street / public space - Knapp and Turner; video installation - Ben Horin, Svarcova, Machajova; explorations of time – Petrikova & cinema space – Svarcova; art/science/pataphys- ical research by Vavrecka, Kindernay, Rous, Smitmajer, Dvorak; personal documentary – Krejcova; Bazantova‘s abject cinema and Kalivoda‘s creation, no, destruction of the image...
Finally though, the gallery space can only encompass part of what we do. For the rest – longer cinema works, 16 and 35mm film, performed media, critical theory and text, join us at our evenings of screenings and performance, read our new book.

CAS. What is it?
CAS or the Center for Audiovisual Studies Department at FAMU, the Film and TV School of the Academy of Performing Arts, in Prague, is nine years old. This month we celebrate the activities of our students and present a series of events highlighting our interdisciplinary work beyond the bounds of traditional cinema:
a month long show at FUTURA Center for Contemporary Art 17.4 -19.5, 2013
a publication with essays, photos and texts on the theoretical and practical work of students and teachers vernissage and book launch at FUTURA: 16.4.2013 v 18.00
Two evenings of screenings of films and videos: CAS. What is Cinema? 3.5 and 10.5.2013, 19.30, Studio Bela.
An evening of live performances from the students of CAS: Lucid Dreaming and Seahorses 13.5.2013, 19.00, Studio Alta

More information at: cas.famu.cz or email: info@cas.famu.cz or telephone 234 244 351 or 602 373076
More information at: futuraproject.cz artcam.cz/bela www.namu.cz

Thanks to Michal Novotný, director FUTURA; Pavel Jech, dean of FAMU; Klára Doležálková, Studio Béla, Martin Blažíček, Kateřina Bílková, Matěj Strnad, Ondřej Vavrecka, Kryštof Pešek, Marko Bogdanovič, Andrea Slovákova, director NAMU; Kimberly A. Strozewski, Director CET Academic Programs in Prague; Belavenir Design, Eric Rosenzveig & Tomas Pospiszyl, all the students, graduates and educators at CAS.

Curated by: Tomáš Pospiszyl a Eric Rosenzveig
82 photos · 154 views