new icn messageflickr-free-ic3d pan white
Vasil Ruci (Flamurtari-Barcelona 1:1) | by drimades
Back to photostream

Vasil Ruci (Flamurtari-Barcelona 1:1)

17 dhjetor tetedhjete e nente,

kjo e diel do te mbahet mend

kush e la fushen e blerte

Vasil Ruci mjeshtri me flete

 

Vasil Ruci ngele figure,

Vlores nuk i vjen me kurre

Shume kujtime ne na le

brez pas brezi emer ke.

 

I gjithe stadiumi u merzit

Plot me lot i mbyshi syte

Na e ka, s'na e ka enda

Vasil Ruci, s'ben me nena.

 

Stafeten e Mexhit brigadierit

Me lat e coi Vasil xhongleri.

Nentedhjete e nente gola plot

Na i mbushe syte me lot.

 

Brohoret stadiumi, dhe tundet toka

E gjithe Vlora brohoret me nota

VASIL, VASIL TI JE BOTA.

 

Ti je bota ne Vloren tone

ti je bota ne Barcelone

ti je bota ne A.U.E

VISMUT A.U.E, TRE GOLA KE NGA NE

 

Nen kampion 5 here ke dale

Vetem 1 here ne vend te pare

Te ra shorti ne kupen U.E.F.A

Barcelone ty te gjeta.

 

Barazim dole ne Vlore

barazim ne Barcelone

u ktheve me koken larte

tregove futbollin vlonjat.

 

Dikush foli poshte larte

Flamurtari do haj 7

Ja qe nuk doli ashtu

Superklubi desh hengri dru

 

Shume i fryre vjen Beogradi

Deklaron fitojme tek labi

Ja qe prape nuk ndodhi ashtu

Flamurtari i dha dru.

 

Goli i rrepte i Iljadhit

Eleminoi Beogradin.

Ah po erdhen dot atje,

Pa 4 gola s'ikni nga ne.

 

Erdhi dita ne Beograd

Betohen do rrahin ekipin lab,

Del ne skene SOKOL DUKATI

Qe ben gol te Beogradi

 

100 here topin ta gjuaj

jam ne gjendje ta nenshkruaj

deklaron SOKOLI vete

se kuptoj si shkoj ne rrjete.

 

Vlora ne turin e trete

Se ka bere asnje brez

Me futbollin dinjitoz,

I tregove botes qe loz

 

Brez i arte brezi vlonjat

ansambel qe luan art.

Artin e futbollit modern

ne BRAZIL e ka folene

 

OSMAN MULA dergon leter

Berti jepja VASILIT patjeter

mos harro jepja ne dore

ta dergon OSMAN MULA regjizor

 

Shume te drejte kane shkodranet

Vlora u ka gjetur anen

i thone plot 15 vjet

qe ne Vlore kane pare gazep

 

Me Tiranen s'te ka ecur

kampionatin ta kan hequr

me ne fund ja gjete anen

2-0 rrahe Tiranen

 

Po e nis sipas rradhes

qe ti hyj ne zemer taves

po e nis me portierin

dhe ta mbyll me SOKOL sprintierin

 

Arapi shtate larte ne porte

ka ardhur ne forme te plote

po ta rruaj kete forme

ky portier te nderron

 

Mbrojtjen tone e kane zili

anembane ne Shqiperi

Cipi, Taho, Iljadhi, Dema

mbrojtesa klasi te ka enda

 

GjERGJI DEMA porsi skile

mbrojtes i djathte si XHENTILE

qendermbrojtesa si celik

RRAPO TAHO DHE KRESHNIK

 

RRAPUA floket krele-krela

eshte i shpejte si PASARELA

ILJADHI alamet djali

mbrojtes i majte si ORJALI

 

Mesfusha mjaft teknike

me lojtare yje drite

GJONDEDA mbi te tjere

si FALKAO timonier

te triblon me lehtesi

eshte i shpejte si PLATINI

 

edhe ti 18-vjecar VIKTORI

je teknik si ZHUNJORI

VASIL ZIU ,ZHIRESI i vogel

kur luan merr cmimin NOBEL

 

Memushi mushkrite e forta

e luan topin ne dy porta

DAULLJA ka fiziken

kur luan te kall friken

Ja dhe BUBEQI me i gjati

si SOKRATES ngjan nga shtati

 

I pari VASIL RUCI ne zemrat tona

luan ne fushe si MARADONA

BUBEQI pak esmer

sulmues i forte si Eder

 

Ai eshte kali i trojes

shkodraneve u ka marre gojen

gjithe golat qe ka shenuar

eshte koka qe e ka nderuar

plus kokes ben loje pa top

asnje mbrojtes se mban dot

 

Kushta po te loz

ben emer ne Evrope

sic ka qene vite me pare

nder me te miret ne 24-vjecare

 

I fizikshem shume i gjalle

kur luan te mer zvarre

po te njohesh aftesite e tija

me i miri qe ka SHQIPERIA

 

VLORA jone heroike

moj faqebardha simite

ne momente shume te renda

ti si det shperthen nga brenda

 

Te lumte FLAMURTARI YNE

ngule gjunje, shtyve syne

gjithe yjet e BARCELONES

ne gjunje perpara VLORES

 

I dhe mesim EVROPES

ti vere gishtin kokes

dhe ne jemi Evropian

ne te bukurin BALLKAN

 

Golin qe beri VASILI

s'ish buqete as lule prilli

ishte vule, vule dylli

rralle na e kishte pare syri

 

RRAPO TAHO u betua

LINEKER ke pune me mua

brez i arte je Flamurtar

VASIL RUCI ne plan te pare

 

Dy fjale per ty trajner

e gezofsh vendin me nder

Do te rruash ecurine?

ne ekip vendos disipline

 

Disiplina ka sukses

ka fitore ka progres

ilac qe perdor gjithe bota

ku kalon provime te forta

 

E nisa kete rradhe me VASILIN

pa vecuar kolektivin

ky brez eshte brez i arte

brezi me i mire i futbollit vlonjat

 

Dhe rezervat rrine ne stol

bashke me ne bertasin GOL GOL

FLAMURTAR ti je bota

ty zili te ka Evropa

 

E fillova dhe mbarrova me ty VASIL

ti per ne ishe dhe mbetesh yll

shembull merrni anembane

nga lojtari veteran..........

4,371 views
3 faves
0 comments
Taken on October 2, 2007