48 ** 2006 ** růžový balón ** pink balloon
CZ: V rámci konceptu Francouzského Institutu v Praze, kdy vyzvaní umělci navrhují jednotlivě obálku jejich dvouměsíčního programu, jsem připravil tuto akci.
Růžový balón naplněný héliem. Vzkaz s mým telefoním číslem připevněný k balónu a vypuštěný k obloze. Pokud tento vzkaz někdo najde a zavolá mi, požádám ho aby pojednal logo Francouzkého institutu a vydělal si tak stanovenou částku peněz. Výsledek pak bude prezentován na některé následující obálce programu Francouzkého institutu v Praze.
2006 Praha
EN: I prepared this action as part of a concept created by the French Institute in Prague in which artists were invited to design the covers for their bimonthly cultural program.
I filled a pink balloon with helium, attached a message with my phone number to it and released it skywards. The idea was that when someone found the balloon with the message, they would call me and I would ask them to design the logo for the French Institute for which they would be paid. The results of their work will then be presented on the program cover of the French Institute in Prague. The action was photographed and also used as the front page for the aforementioned program.
2006, Prague
6 photos · 8 views