Carrie Bickmore

    Newer Older

    TV Week Logie Nominations In Sydney, Australia; News And Lists

    Tonight in Sydney, Australia it's the TV Week Logies Nominations.

    Karl Stefanovic is battling to snatch back-to-back Gold Logies after nominations for the TV Week industry awards were announced today.

    After surprising many media and entertainment commentators including this agency by snatching the major prize last year, the Channel 9 Today co-host got both a Silver and Gold for most popular presenter on Australian TV.

    Karl will fight the ABC's Adam Hills, Offspring star Asher Keddie, The Project co-host Carrie Bickmore, ex Home & Away siren Esther Anderson and Nine comedian presenter Hamish Blake for the top honours when the TV Week Logies are awarded on April 15.

    Channel 7 leads the network pack, with 32 nominations across 22 categories, followed by Ten (26 nominations), the ABC (22 nominations), Nine (21 nominations), pay TV operator Foxtel (eight nominations) and SBS (seven nominations).

    While Packed To The Rafters favourite Rebecca Gibney was overlooked for a Gold Logie nod this year, she is squared off against her TV daughter Jessica Marais for Silver as most popular actress.

    Also in the running for Silver was Asher Keddie, acknowledged for her double effort - playing Nina Proudman on Ten's romantic comedy, Offspring, and publishing maverick Ita Buttrose in the ABC1 docu-drama, Paper Giants: The Birth Of Cleo.

    Making their Silver Logie nomination debut are Danielle Cormack (Kate Leigh in Nine's Underbelly Razor) and Esther Anderson (Charlie Buckton on Seven's soap Home & Away).

    In the TV fight for the boys, the Silver Logie for most popular actor will be fought between Daniel MacPherson (Wild Boys, Channel 7), Eddie Perfect (Offspring, Ten), Erik Thomson (Packed To The Rafters, Channel 7), Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel 7) and Ray Meagher (Home & Away, Channel 7).

    Despite turning her back on a TV career for a spot on Melbourne breakfast radio this year, Chrissie Swan secured a nomination as most popular presenter for her role on Ten's morning chat show, The Circle.

    The nominations were held at Sydney's Park Hyatt, hosted by Nine's Natalie Gruzlewski and Ten's Bondi Vet, Chris Brown.

    FULL LIST OF 2012 LOGIE NOMINATIONS:

    TV WEEK GOLD LOGIE AWARD Most Popular TV personality
    Adam Hills (Spicks And Specks, ABC1/Adam Hills In Gordon St Tonight, ABC1)
    Asher Keddie (Nina Proudman,Offspring, Network Ten /Ita Buttrose, Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
    Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
    Esther Anderson (Charlie Buckton, Home And Away, Channel Seven)
    Hamish Blake (Hamish & Andy's Gap Year, Nine Network)
    Karl Stefanovic (Today, Nine Network)

    TV WEEK SILVER LOGIE Most Popular Actor
    Daniel MacPherson (Jack Keenan, Wild Boys, Channel Seven)
    Eddie Perfect (Mick Holland, Offspring, Network Ten)
    Erik Thomson (Dave Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Hugh Sheridan (Ben Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Ray Meagher (Alf Stewart, Home And Away, Channel Seven)

    TV WEEK SILVER LOGIE Most Popular Actress
    Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten /Ita Buttrose, Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
    Danielle Cormack (Kate Leigh, Underbelly: Razor, Nine Network /Angela Travis, East West 101, SBS)
    Esther Anderson (Charlie Buckton, Home And Away, Channel Seven)
    Jessica Marais (Rachel Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Rebecca Gibney (Julie Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)

    TV WEEK SILVER LOGIE Most Popular Presenter
    Adam Hills (Spicks And Specks,ABC1/Adam Hills In Gordon St Tonight, ABC1)
    Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
    Chrissie Swan (The Circle, Network Ten)
    Hamish Blake (Hamish & Andy's Gap Year, Nine Network)
    Karl Stefanovic (Today, Nine Network)

    MOST POPULAR NEW MALE TALENT
    Dan Ewing (Heath Braxton, Home And Away, Channel Seven)
    James Mason (Chris Pappas, Neighbours, Network Ten)
    Peter Kuruvita (Host, My Sri Lanka With Peter Kuruvita, SBS)
    Steve Peacocke (Darryl "Brax" Braxton, Home And Away, Channel Seven)
    Tom Wren (Dr Doug Graham, Winners & Losers, Channel Seven)

    MOST POPULAR NEW FEMALE TALENT
    Anna McGahan (Nellie Cameron, Underbelly: Razor, Nine Network)
    Chelsie Preston Crayford (Tilly Devine, Underbelly: Razor, Nine Network)
    Demi Harman (Sasha Bezmel, Home And Away, Channel Seven)
    Melissa Bergland (Jenny Gross, Winners & Losers Channel Seven)
    Tiffiny Hall (Trainer, The Biggest Loser Australia, Network Ten)

    MOST POPULAR DRAMA SERIES
    Home And Away (Channel Seven)
    Offspring (Network Ten)
    Packed To The Rafters (Channel Seven)
    Underbelly: Razor (Nine Network)
    Winners And Losers (Channel Seven)

    MOST POPULAR LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
    Australia's Got Talent (Channel Seven)
    Hamish & Andy's Gap Year (Nine Network)
    Spicks And Specks (ABC1)
    Sunrise (Channel Seven)
    The Project (Network Ten)

    MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM
    Better Homes And Gardens (Channel Seven)
    Getaway (Nine Network)
    iFISH (Network Ten)
    Ready Steady Cook (Network Ten)
    Selling Houses Australia Extreme (LifeStyle Channel, FOXTEL

    MOST POPULAR SPORTS PROGRAM
    2011 AFL Grand Final (Network Ten)
    Before The Game (Network Ten)
    The AFL Footy Show (Nine Network)
    The NRL Footy Show (Nine Network)
    Wide World Of Sports (Nine Network)

    MOST POPULAR REALITY PROGRAM
    Beauty And The Geek Australia (Channel Seven)
    MasterChef Australia (Network Ten)
    My Kitchen Rules (Channel Seven)
    The Block (Nine Network)
    The X Factor Australia (Channel Seven)

    MOST POPULAR FACTUAL PROGRAM
    Bondi Rescue (Network Ten)
    Bondi Vet (Network Ten)
    Border Security: Australia's Front Line (Channel Seven)
    RPA (Nine Network)
    World's Strictest Parents (Channel Seven)

    MOST OUTSTANDING NOMINEES (peer voted by industry)
    TV WEEK SILVER LOGIE Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
    Cloudstreet (Showcase, FOXTEL)
    Offspring (Network Ten)
    Paper Giants: The Birth Of Cleo (ABC1)
    The Slap (ABC1)
    Underbelly: Razor (Nine Network)

    TV WEEK SILVER LOGIE Most Outstanding Actor
    Alex Dimitriades (The Slap, ABC1)
    David Wenham (Killing Time, TV1, FOXTEL)
    Don Hany (East West 101, SBS)
    Geoff Morrell (Cloudstreet, Showcase, FOXTEL)
    Rob Carlton (Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)

    TV WEEK SILVER LOGIE Most Outstanding Actress
    Asher Keddie (Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
    Diana Glenn (Killing Time, TV1, FOXTEL)
    Essie Davis (The Slap, ABC1)
    Kat Stewart (Offspring, Network Ten)
    Melissa George (The Slap, ABC1)

    GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEW TALENT
    Anna McGahan (Underbelly: Razor, Nine Network)
    Chelsie Preston Crayford (Underbelly: Razor, Nine Network)
    Hamish Macdonald (Senior Foreign Correspondent, Network Ten)
    Hamish Michael (Crownies, ABC1)
    Melissa Bergland (Winners & Losers, Channel Seven)

    MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE
    Lockyer Valley Flood (Brisbane News, Channel Seven)
    Qantas Grounded (Sky News National, Sky News Australia, FOXTEL)
    Skype Scandal (Ten News At Five, Network Ten)
    The Queensland Flood (Nine News, Nine Network)
    Unfinished Business (SBS World News Australia, SBS)

    MOST OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS REPORT
    A Bloody Business (Four Corners/Sarah Ferguson, ABC1)
    After The Deluge: The Valley (Paul Lockyer, ABC1)
    Rescue 500 (Sunday Night, Channel Seven)
    Salma In The Square (Foreign Correspondent/Mark Corcoran, ABC1)
    Tour Of Duty: Australia's Secret War (Network Ten)

    MOST OUTSTANDING LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
    Australia's Got Talent (Channel Seven)
    Gruen Planet (ABC1)
    Spicks And Specks (ABC1)
    Talkin Bout Your Generation (Network Ten)
    The Project (Network Ten)

    MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE
    2011 Australian Open Tennis (Channel Seven)
    2011 Bathurst 1000 (Channel Seven)
    2011 Melbourne Cup Carnival (Channel Seven)
    State Of Origin III (Nine Network)
    Tour de France 2011 (SBS)

    MOST OUTSTANDING CHILDRENS PROGRAM
    Camp Orange: Wrong Town, (Nickelodeon, FOXTEL)
    Lockie Leonard (Nine Network)
    My Place (ABC3)
    Saturday Disney (Channel Seven)
    Scope (Network Ten)

    MOST OUTSTANDING FACTUAL PROGRAM
    Go Back To Where You Came From (SBS)
    Leaky Boat (ABC1)
    Mrs Carey's Concert (ABC1)
    Outback Fight Club (SBS)
    Tony Robinson Explores Australia (The History Channel, (FOXTEL)

    The TV Week Logie Awards ceremony will take place at Crown Melbourne on Sunday 15th April.

    Good luck to all.

    Websites

    TV Week Logies
    www.tvweek.ninemsn.com.au/logies

    TV Week
    www.tvweek.com.au

    Park Hyatt, Sydney
    www.sydney.park.hyatt.com

    Crown Melbourne
    www.crownmelbourne.com.au

    Eva Rinaldi Photography Flickr
    www.flickr.com/evarinaldiphotography

    Eva Rinaldi Photography
    www.evarinaldi.com

    The Lantern Group
    www.lanterngroup.com.au

    Music News Australia
    www.musicnewsaustralia.com

    The photo owner has disabled commenting.
    keyboard shortcuts: previous photo next photo L view in light box F favorite < scroll film strip left > scroll film strip right ? show all shortcuts