Stanisław Zwoliński - Wystawa Ceramiki 26.04.08 Mrozy (w. mazowieckie)
Stanisław Zwoliński urodził się w 1931 roku w Skarżysku Kamiennej. W latach 1951-55 studiował na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie na wydziale technologii ceramiki. Pierwszą pracę podiął w słynnym z ręcznego malowania wyrobów Zakładzie Fajansu we Włocławku. W latach nastęnych pracował jako technolog w spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Przyjaźń”, takrze w Instytucie Szkła i Ceramiki. W tym czasie współpracował z wieloma znanymi artystami plastykami takimi jak Andrzej Trzaska, H.Główczeska, W. Płażewski, A. Starczewski.
Jest autorem podręcznika „Technologia ceramiki”.
Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w wynajętej a następnie odkupionej kaflarni w Mrozach otwiera własną pracownię ceramiczną. Początkowo wyroby wypalane są w starym piecu kaflarskim opalanym drewnem a nastęnie węglem. Produkowane są tu wyroby użytkowe jak wazony, talerze, popielniczki i nawilżacze ceramiczne na grzejniki.
W latach osiemdziesiątych następuje modernizacja pracowni i zmiana asortymentu wyrobów. Ręcznie malowana galanteria ceramiczna jest wypalana w piecach elektrycznych. W chwili obecnej Pan Stanisław Zwoliński jest na emeryturze, ale w dalszym ciągu opracowuje nowe receptury mas ceramicznych i szkliw (glazur). Projektuje również wzory form ceramicznych. Uczestniczy w seminariach Polskiego Towarzystwa Ceramicznego na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem honorowym Związku Ceramików Polskich. www.zcp.net.pl


ADRES PRACOWNI:

Stanisław Zwoliński
Mrozy k. Kałuszyna, ul. Nadrzeczna 22
tel. 510 462 388

LOKALIZACJA:
tiny.pl/hmv9c

Strona Gminnego Centrum Kultury w Mrozach
www.kulturalnemrozy.pl/news.php
_______________________

TOPLISTA CERAMIKÓW

www.ceramika.topka.pl
_______________

Opracował: Marek Zwoliński
Foto: Dariusz Osiński
41 photos · 1,413 views