new icn messageflickr-free-ic3d pan white
ISMAIL QEMALI__ARKIVA_ALBERT VATAJ_P1080286 | by justinianvataj
Back to photostream

ISMAIL QEMALI__ARKIVA_ALBERT VATAJ_P1080286

Albert Vataj

Rilindja Kombëtare Shqiptare

Rilindja Kombëtare Shqiptare, mbetet një nga periudhat më të rëndësishme të Historisë së Shqipërisë. Jo vetëm shtetformimi merr zanafillë nga puna titane e këtyre burrave dhe grave patriotë. Kontributi, gjaku dhe jeta e tyre u bë pishtar dhe hapi rrugën e lindjes së shtetit shqiptar dhe vazhdimësisë së vetëvendosjes së shqiptarëve. Kudo nëpër botë zëri dhe kushtrimi i tyre u bë një vërshim liri, një vullnesë e mirë, një ëndërr që mori krahë më 28 Nëntor 1912, plot 100 vjet më parë.

154 views
0 faves
0 comments
Taken on March 12, 2012