new icn messageflickr-free-ic3d pan white
Fe EDDHA - Agriculture Fertilizer | by oligrotr
Back to group

Fe EDDHA - Agriculture Fertilizer

Oligro Fe EDDHA

 

The plant's ability to absorb the iron element may vary depending on the Ph level and the type of chelate. Having one of the best known iron chelates, Oligro 6% FE EDDHA is easily taking by plants. The effects of iron on the plant are involved in many important plant activities such as shoot growth, chlorophyll formation and rooting. Also plants can suffer from iron deficiency. Result are symptoms of chlorosis and stunted growth.

 

Demir elementinin bitki tarafından alınabilmesi Ph seviyesi ve şelat türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bilinen en iyi demir şelatlarında birine sahip olan Oligro %6 FE EDDHA bitki tarafında kolayca alınabilir. Demirin bitki üstündeki etkileri ise sürgün büyümesi, klorofil oluşumu ve köklenme gibi bir çok önemli bitkisel faliyetlerdir. Bitkiler ayrıca demir eksikliğinden olumsuz etkilenebilir. Sonuç, kloroz ve bodurlaşmadır.

 

oligro.com.tr/en/fe-eddha-fertilizer/

 

#FE #fertilizer #agriculture #plant #globalfertilizer #fertilizers #agriculturelife #organicagriculture #sustainableagriculture #agribusiness #chemicals #exportfertilizer #export #farm #farming #farmer #farmers #farm365 #chemical #fertilizerbusiness #ecfertilizer #agricultureworld #gübre #tarım #turkey #çiftçi #ihracat #gübreler #organikgübre #farmersmarket

576 views
0 faves
0 comments
Uploaded on November 2, 2020