Album ul. Przyjaciol Zolnierza, Walbrzych
EN: A series of photos that had been kept until 2017 in one flat; Biały Kamień, Wałbrzych, Lower Silesia, Poland
They belonged to former inhabitants of the area: the Germans that had to left their area after the World War.
It shows a total of a dozen or so characters, it is probably only a small selection; Had been taken away with those that were leaving, the pictures from the youth and other earlier ones, and left ones from period of 193x- '44? (the closer to the end, the less likely the dating).
There are three names on several, but they are kind common: Feld, Egginger, Raabe
The main character of the pictures is a pretty, young blonde signed once litearally as Käthe Feld, the second most often appearing figure is an anonymous girl, called by me "Czarnulka" - a pretty, little brunette. Maybe they are friends from work (healthcare?). Both are young, they have no children.
Kathe is dressed every time nicely, you can not see like if there was a war. It seems that she lives well and the time seems to be nice for her.
As far as it was possible, I gave the scans the numbers as they were marked with a pencil or machine.
On one of these machines the number has been corrected with a pencil, which indicates that it was important and it was not the number of eg. the general part of photographic paper.
On a few there are also stamps of photographic atteliers: Waldenburg, Weisstein, Dittersbach, Strehlen (Strzelin) and Sofia (Bulgaria).
Many identified is from around the area of ​​their residence: Weißstein, Niederschlesien but there are also photos from the Eastern Front, Wroclaw or other meetings
I enlarged the important or interesting elements and pasted them on less important elements of the picture.
Due to the lack of information, another order is accidental. Often, Brunette and Kathe take pictures of each other.

PL: Seria zdjęć, które przeleżały do 2017 w jednym mieszkaniu na ul. Przyjaciół Żołnierza, Biały Kamień, Wałbrzych.
Pochylcie się ze mną nad zdziwieniem, że tej dużej kupki nikt przez 70 lat nikt nie rozkradł, ani nie zniszczył- ktoś schował, zachował aż do swojej śmierci coś po poprzednich lokatorach- samo to jest ciekawe. Może zrobił to na początku tak jak wiele osób było wtedy przekonanych, że to tylko tymczasem i nie będzie wyrzucał czyichś rzeczy...
Kolekcja 162 obrazków trafiła w moje ręce w maju 2018.
Przedstawia łącznie kilkanaście postaci, prawdopodobnie jest to tylko drobny wybór, zabrane z odchodzącymi zostały te z młodości i inne wcześniejsze, a ostał się okres 193x- '44? (im bliżej końca, tym datowanie mniej prawdopodobne).
Na kilku są trzy nazwiska, ale są one bardzo powszechne: Feld, Egginger, Raabe
Główną bohaterką zdjęć jest ładna, młoda blondynka podpisana raz jako Käthe Feld, drugą najczęściej pojawiającą się postacią jest anonimowa dziewczyna nazwana przezemnie "Czarnulką"- ładna brunetka. Albo to jej przyjaciółka z pracy, albo, co ja udowadniam na kilku zdjęciach, może żona jej brata. Obie są młode, nie mają dzieci. Na kilku nie widać jej podbródka niczym u Krzaklewskiego, więc podpisałem, że to jej siostra. Widać, że obie wymienionej najpierw pełniły jakieś ważne funkcje. Czarnulka pracuje chyba w szpitalu, ale na żakiecie Czarnulki raz widać dystynkcje, więc sprawa nie była jednoznaczna. Kathe jest ubrana za każdym razem ładnie, nie widać jakby by była wojna. Też pracuje w szpitalu. Wydaje się, że żyje ona dostatnio i system im służy.
O ile dało się, ponadawałem skanom numery tak jak były oznaczone z tyłu- ołówkiem, albo maszynowo lub pieczątką- w zakładzie fotograficznym z numerów rolki slajdu bądź zamówienia. Na jednym ów maszynowy numer został poprawiony ołówkiem co świadczy, że był istotny i nie był to numer np. ogólnej partii papieru fotograficznego.
Na kilku są też pieczątki zakładów fotograficznych: Waldenburg, Weisstein, Dittersbach, Strehlen i Sofia (Bułgaria).
Dużo obraca się wokół terenu miejsca zamieszkania- prawd. dzis. ul. Przyjaciół Żołnierza 19, ale są też zdjęcia z frontu wschodniego, Wrocławia lub innych spotkań
Niektóre były mocno zgięte, nie przylegały do skanera i po przyciśnięciu klapą skanera i obracały się i starałem się je docisnąć np. notesikiem. Albo młotkiem.
Powiększyłem istotne albo ciekawe elementy i wkleiłem je ma mniej ważne elementy obrazka.
Wskutek braku informacji, inna kolejność jest przypadkowa. Często Czarnulka i Kathe wzajemnie robią sobie zdjęcia.
161 photos · 474 views
1