Please don't use this image on websites, blogs or other media
without my explicit permission.
© All rights reserved
Contact: nejdet_2005@hotmail.comNo stress ...

...

Photos of Nejdet Duzen (74)

Nejdet Duzen's favorite photos from other Flickr members (80,534)

Following (190)

See more...

Groups (5050)

Show more... Show fewer...

Galleries (9)

See more...

Testimonials (29)

 • view profile

  C. Vizzone says:

  "I've been following Nejdets' work since I joined Flickr. The processes that he uses to bring out all the best in his images are outstanding. I continue to be drawn to his style. I hope that he continues to put up wonderful images for my pleasure for a long time to come. His work is very inspiring for me. Keep up the great works Nejdet.

  Carl Vizzone"

  January 6th, 2011

 • view profile

  Celalettin Güneş says:

  "Necdet Bey; titizliği ve zevkli gözü ile çıkardığı çalışmalarda sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Nerede nazlı nazlı süzülen bir kayık görsem Necdet Bey'i hatırlayacağım ..."

  November 3rd, 2010

 • view profile

  frorf says:

  "Well I have been a member of Flickr for almost 2-years now and was lucky enough to come across Nejdet Düzen photo-stream at almost the same time. So for two years now I have had the pleasure in viewing some of (if not) the best photos posted to Flickr, in addition along with his remarkable shots, Nejdet also takes the time to add the history of the area, which is as equally fantastic. Keep up the awesome work Nejdet as you are a truly talented photographer."

  December 15th, 2009

 • view profile

  Ozgurmulazimoglu says:

  "Ustalar arkadaşcanlısı, yardımsever ve alçakgönüllü iseler ''üstad'' olurlar. Üstad'a saygılarımla."

  August 6th, 2009

 • view profile

  Lech'tirené says:

  "félicitations pour votre travail sur ces galeries!!
  un vrai talent qui évolue dans des décors de rêve !!
  vous excellez dans l'art de mettre votre environnement en valeur et vos clichés sont toujours pour moi un véritable ravissement dont je ne peut que vous remercier modestement mais avec toute ma sincérité et mon admiration.
  continuez a nous faire rêver Nejdet !! personne ne s'en lassera jamais!!
  amitiés
  rené"

  June 4th, 2009

 • view profile

  Tûba says:

  "Geç farkettiğim için üzülsem mi, sonunda farketmişim en azından diye sevinsem mi bilemedim, tüm streami gezdim, fotoğraflardaki güzelliklere hayran oldum, ülkeme bir kez daha hayran oldum, ülkemi böylesine güzel yansıtan Nejdet bey'e de hayran oldum.. tek kelime etmeden hiçbir fotoğrafa, hepsinin adına buraya yazmak istedim..
  Gönülden tebrikler, tüm çalışmalarınız birbirinden güzel, özenli, ve iç açıcı.. sanırım flickr'da huzur ararsak, sayfanızda bulabiliriz.
  Teşekkürler:)"

  April 30th, 2009

 • view profile

  Yener ÖZTÜRK says:

  "Başka bir sitenin buluşmasında tanıştığım,fotoğraflarını izlemekten zevk aldığım birisidir benim için.İsmi benim dünyamda öyle bir markadır ki; gözü kapalı her yapıtının altına imzamı koymaktan teretdüt etmem.Onun bulutlarına,onun kayıklarına,onun HDR sanatına o kadar hayranlığım var ki anlatamam.Yeri gelmişken küçücük bir anı;"Bi üniversitede okuyorsunuz ve birgün kolidorda gezerken uzakta bir efes fotoğrafı asılı. Ama bu ?Bu üsdatımızın çalışmalarından biri diyorum!!! Hemen yaklaşıp bakıyorum fotoya gözlerim beni yanıtmıyor.Karşınızda Nejdet Düzen !!!İşte bu yaşanmış küçücük olay bile Nejdet abimim ne kadar başarılı çalışmalara imza attığını gösteriyor.İzindeyim abi.Biliyorum çok fırın ekmek yemem lazım ama :) Saygılarımla..."

  January 8th, 2009

 • view profile

  "INTERNATIONAL REALTOR" says:

  "Nejdet Düzen has an ertistic eye. His gallery is a great fantasy plenty of marvelous colors and compositions.

  Nejdet Düzen tiene un ojo artístico. Su galería es una enorme fantasía llena de maravillosos colores y magistrales composiciones.

  Nejdet Düzen tem um olho de artista. A sua galeria é uma fantasia cheia de belas cores e ótimas composições!!"

  December 31st, 2008

 • view profile

  Metin Canbalaban says:

  "Sevgili ağabeyim iyi ki bir pazar günü WOW buluşmasına gidip seni tanımışım.
  Beni Flickr'a üye yapmak için ne kadar uğraşmıştın.:)
  İyi ki buraya gelmişim.

  Senin ve ailenin desteğini her zaman arkamda hissetmek büyük onur.
  Gün geçtikçe artan başarına gıpta etmemek elde değil.
  Her zaman bol bulutlu günler dilerim..."

  December 22nd, 2008

 • view profile

  nature photographer. says:

  "'' Nejdet beyin işi görkemlidir.Onun yeteneginin dışında ustalıgıda ön plandadır...
  Her fotografın neye iftiyaç duydugunu anlar ve yapar,bizlerin basit seyler olarak gördügümüz Tanrısal güzelligin oldugunu Nejdet hoca bizlere gösterir... Işıgın bol,yüzün hep gülsün..İyiki tanıdım seni, iyiki varsın Nejdet hoca....
  fikri bakır........"

  December 18th, 2008

 • view profile

  yasinkaya says:

  "Fotoğraflarınıza gerçekten bayıldım. Süper kareler. Çekimler çok hoş. Kıskanmadım desem yalan olur.
  Tebrikler."

  July 29th, 2008

 • view profile

  *Curt* says:

  "Nejdet is a favorite. His work with light and color is so interesting. I look forward to his new pictures when he uploads them. He is one of those photographers that brings a sense of art to his work. There are things to learn and be studied in his work. Take a journey through his photostream. It's a pleasure."

  July 28th, 2008

 • view profile

  Sametatak | facebook.com/sametatakphotography says:

  "Flickr'de Nejdet Düzen ismini görünce işte akan sular durur benim için :) O benim ustam gözüyle baktığım tek insan :) Her resmine hayranlıkla bakıyorum ve onu her zaman örnek alıyorum.Fırsat buldukça insanlara fotoğraf kalitelerini yükseltmesi için yardımcı olur.Tıpkı bana her seferin de tecrübesinden paylaşımlar yaptığı gibi. :) Aslında resimlerin de İzmir'i o kadar çok sevdim ki kendimi oraya gelmek isteğinden alı koyamıyorum :) İnsallah bir gün onu yakından tanıma fırsatım olur :)
  Sevgiler abicim ;)"

  July 20th, 2008

 • view profile

  Eda Apaydın says:

  "Fotoğraflarına her baktığımda kendime bir A4 kağıdı alıp istifamı yazıp sonsuza dek o fotolarında güzelliklerde yaşamak istediğim kareleri gördüğüm mükemmel bir Fotoğrafçı.:).Nejdet Düzen fotoları bir başka... Uzun yıllar boyunca bu güzellikleri bizlere sunman ve bizimde izlememiz dileği ile Nejdet abi.."

  June 22nd, 2008

 • view profile

  Mine Beyaz says:

  "Flickr’da biraz zaman gecirmeye karar verdiniz, arkadaslarinizin resimleriyle ise baslayip o kucucuk fotolari gozden gecirmekten yola ciktiniz….Birden gozunuze inanilmaz bir mavi renk, harika renklerde bir tekne ve hayatta gordugunuz en muhtesem bulutlar carpti! O dakika Nejdet’in o kaliteli, harika renklendirilmis, goze carpici sihirli fotolarindan bir tane daha yuklemis oldugunu anlarsiniz. Nejdet sadece guzel fotolar cekmekle kalmaz, tum Dunya’nin da iyi cekmesini ister :) Onun icindir ki sirri yoktur. Resimlerinizin kalitesini yukseltmeniz icin bildigi herseyi paylasir. (Soylemeye gerek var mi bilmem ama tabii ki HDR’yi kendisinden ogrendim :) ) Senin gibi bir arkadasim oldugu icin cok mutluyum Nejdet! Hersey icin tesekkurler. Bulut arkasi guneslerinle mavilerin bol olsun! :)

  You’ve decided to spend some time on Flickr, you opened your contacts’ photos section and started going through tiny little thumbnails…Suddenly an amazing blue, a beautifully colored boat and/or the most amazing clouds you’ve ever seen hit your eyes! That moment you know that Nejdet has uploaded another one of his top quality, wonderfully colored, eye catching, and magical photos. He doesn’t only take nice photos, but also wants to whole World to do so :) He has no secrets! He will help you in every way he can to help you raise your standards. ( Needless to say, he is the one I learned HDR from :)) I am very happy to have you as my friend Nejdet! Thank you for everything :) Wish you the best ‘cloudy sunshines’ and the blue colors !"

  June 21st, 2008

 • view profile

  megadenm says:

  "Amazing shots, very professional.
  No words, only emotions"

  June 9th, 2008

 • view profile

  Esteban De Sousa says:

  "Quality , Beautiful , good shot all this no't good enough to tell peoples , Bcs this is man take he soul add in to what he see from this little window and tell ous how greatness our world.

  It's my honored to write a testimonial and you deserving more for that , Im vevry happy to know you and proud to be your friend , Nejdet.""

  May 10th, 2008

 • view profile

  Vinje says:

  "A fantastic photograph... Always deliver a stunning picture... and another stunning picture. Sometimes I wonder if he have a special contract with the creator himself. Always manage to come up with something greater each time. I bow my head and knee..."

  May 9th, 2008

 • view profile

  ovidium says:

  "I love the way Nejdet see's the world! Awesome pictures, lovely colours! Thank you for every nice picture you have in your stream! You're a true inspiration."

  April 27th, 2008

 • view profile

  S. The I-Aco says:

  "Simply the best photographer in the Flickr. Thank u for exist"

  March 31st, 2008

 • view profile

  T A Y S E R says:

  "Nejdet
  You’re gifted human being; your work is amazing and super, thank you for sharing your art with us good friend.
  Tayseer"

  March 26th, 2008

 • view profile

  Anne Strickland says:

  "One of my favorite photographers is Nejdet Duzen. As proof, I have most all of his photo's in my favorites gallery. His images are more like fine paintings and he paints with colour like no other. Seascapes, landscapes and dramatic skies skillfully come alive with his brilliant, masterfull compositions. Truly image poetry. Thank you, Nejdet, for sharing your beautiful visions."

  March 6th, 2008

 • view profile

  Maximus'78 says:

  "I think, I've never spent all my time watching photos as I spent it in the last months (since I met this guy).
  I have to say that Nejdet is a great photographer, in my favourites there are a lot of his pictures.
  There is only to learn...so I'll keep watching your wonderfull work.
  Thank you Nejdet for your colors.
  Maximus"

  February 29th, 2008

 • view profile

  Pakueye says:

  "You are my master! Thank god for your eyes!"

  January 18th, 2008

 • view profile

  Angelique (brunas.nl) says:

  "The thing that I love the most in Nejdet's pictures are the gorgeous colors. I've never seen such deep and intense clouds and seascapes before.

  You're a great artist, thanks for being my flickr friend :-)"

  January 9th, 2008

 • view profile

  ~ Seba ~ says:

  "Nejdet:

  Im really impressed with your wonderful photos. Turkey must be very beautiful, but your photo´s technique makes your country more beautiful and stunning.
  Congrats for your fantastic eye, and your beautiful compositions!!!

  I always have wanted to know Istambul, and and hope to make that dream someday reality.

  See ya, and greetings!

  From Chile
  Sebastián
  ____________!!!"

  December 20th, 2007

 • view profile

  gülşah says:

  "Her fotoğrafına HARİKA yazmaktan bıkmayacağım süper bir fotoğrafçı! Üstelik canıım EGE'mden çeşit çeşit renkler sunan, renkli bir insan:-)"

  November 14th, 2007

 • view profile

  1guide1 says:

  "O'nun sayesinde ;
  wowturkey'den bir üyeyle buluşmuş oldum,
  bu siteye üye oldum,
  İzmir'de bir arkadaşım oldu .Teşekkürler Necdet Düzen"

  October 23rd, 2007

 • view profile

  Armagan Orki says:

  "Gerek sosyal yaşamdaki, gerek fotoğrafçılık hakkındaki benim için son derece önemli olan bilgilerini paylaşıp "Karaoğlanı"nı düşündüğü için ayrı bir sempatim vardır kendisine.
  Bugüne dek gördüğüm sanırım en hırslı ve tutkulu amatör fotoğrafçı; gerçi amatörlüğüne ya da profesyonelliğine, kim, nasıl karar verebilir bilemem; ancak asıl mesleği fotoğrafçılık olmadığından ben "amatör" demeyi tercih ettim. Hiç şüphe götürmez ki, eline su dökebilecek pek fazla aynı kriterde de insan yok...
  Başarılarının ve fotoğraflarının devamını dilerim..."

  August 23rd, 2007

Name:
nejdet düzen
Joined:
October 2006
Hometown:
izmir
Currently:
izmir, turkey
I am:
Male
Email:
nejdet_2005 [at] hotmail.com