Daina Skadmane - mākslas darbi (vecumas: 9 g. - 23.g.)
Dainas Skadmane - Art work (age: 9-23)

Daina Skadmane ir dzimusi 1990. gada 19. martā Rīgā, Latvijā. Bijusi skolniece Zolitūdes jaunrades centrā, Jāņa Rozentāla Mazajā mākslas skolā(1) un Rīgas Amatniecības vidusskolā. Daina Skadmane studējusi vides mākslu Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA)(2) 2. kursā.

Dainai bija dvīņu māsa Anda Skadmane(3), kuras bija jaunas dvīņu mākslinieces, uzaugusi piecu bērnu ģimenē, māte un tēvs Jānis Skadmanis vairāk nekā 15 gadus strādāja Latvijas Iekšlietu ministrijā.(4)

Daina kopā ar dvīņu māsu sāka nodarboties ar mākslu būdama 6 gadus veca, ar saviem darbiem piedalījās dažādos starptautiskos mākslas konkursos. Viens no ievērojamākajiem dvīņu māsu kopprojektiem bija 14 gadu vecumā pirmā personālizstāde "Dvīņu debija", kas tika izstādīta Starptautiskajā lidostā Rīga.(5)

Dainas Skadmanes mākslas darbs "Skyline Christmas" 2003(6) nokļuva arī Lielbritānijas Kamilla, Kornvolas hercogienes (7) privatajā kolekcijā.

Viens no spilgtākajiem notikumiem Dainas mākslas darbībā bija sadarbība ar ievērojamu Krievijas dokumentālo filmu režisoru Vladimir Molchanov (8), kurš Dainas mākslas darbus filmēja savā starptautiskajā dokumentālajā filmā “Rīgas geto melodijas” (9). Vairāki viņas darbi un to kopijas ir aizceļojuši uz dažādiem pasaules mākslas, kultūras un piemiņas centriem - Anglija, ASV, Izraēla, Krievija, Čehija, Lielbritānija un Vācija.

Pēdējais Dainas radītais projekts bija Ziemassvētku eglīte "Vēja egle” instalācija 2013/2014 (10). Diemžēl Dainai nebija lemts pieredzēt un ieraudzīt, ka viņas instalācija tieka uzstādīta pie Rīgas Kongresu nama 2013.gada 3.decembrī.

2013. gada 21. novembrī (ceturtdiena) notikušajā Zolitūdes traģēdijā, sabrūkot lielveikala Maxima ēkai, 23 gadu vecumā bojā gāja Daina Skadmane kopā ar savu tēvu Jāni Skadmani. (11) Dainas un viņas tēva atdusas vieta ir Rīgas Meža kapos.

Vēja egle" instalācija (skatīt vairāk)

"Vēja egle", ko festivālam "Ziemassvētku egļu ceļš" radīja Daina Skadmane - māksliniece, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studente.(12)

"Egles funkcija ir cilvēkam ļaut pasauli uztvert ārpus rāmjiem, jo ne visam ir jābūt loģiski saistītam. Egle ir dinamiska, jo pakļaujas dabas ārējiem faktoriem, piemēram, vējam, tās uzdevums ir radīt arī netveramības sajūtu,” (13)

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Vides mākslas katedras vadītājs Jānis Andris Osis stāsta presei, ka LMA ir liels prieks, ka izstādīts arī Dainas projekts. „Darbs ir ļoti izjusts, un smalks, ar minimālistiskiem izteiksmes līdzekļiem panākts vizuāli skaists efekts.” Osis atzīst, ka akadēmijā gan starp studentiem, gan mācībspēkiem dzimusi ideja Dainas projektu realizēt kā piemiņas memoriālu, pārprojektējot to lielākos izmēros, izvietojot Zolitūdē, traģēdijas vietā, taču tas vēl esot tikai idejiskā līmenī (14)

Vēja egle no dažādiem skatu punktiem izskatās atšķirīgi: apejot tai apkārt, var notvert mirkli, kad sakarinātās sudrabainās bumbas veido egles siluetu. (15)

Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš(16) Dainas Vēja egles skici iekļāva savā Ziemassvētku apsveikuma kartītē. (17) Valsts prezidenta Andra Bērziņa apsveikums Ziemassvētkos tika izsūtīta ārvalstu prezidentiem un Latvijas sabiedrotajiem (18).

Atsauces/Avoti:

(0) www.kasjauns.lv/lv/zinas/136809/milotas-masas-un-teva-pie...

(1) nekropole.info/lv/Daina-Skadmane

(2) www.focus.lv/latvija/sabiedriba/zolitudes-tragedija-boja-...

(3) www.galerijadaugava.lv/jaun_bbstip2013.php

(4) nra.lv/latvija/106594-tevu-un-masu-zaudejusais-aicina-pie...

(5) www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/skadmanju-gjimenes-sap...

(6) www.foranywoman.com/young-artist-duchess-of-cornwall-coll...

(7) lv.wikipedia.org/wiki/Kamilla,_Kornvolas_hercogiene

(8) ru.wikipedia.org/wiki/Молчанов,_Владимир_...

(9) www.delfi.lv/news/national/politics/holokaustam-veltitas-...

(10) nra.lv/latvija/riga/107360-pie-kongresu-nama-bus-izstadit...

(11) www.focus.lv/latvija/sabiedriba/zolitudes-tragedija-boja-...

(12) www.focus.lv/latvija/riga/rigu-silda-zolitudes-tragedija-...

(13) www.focus.lv/latvija/riga/rigu-silda-zolitudes-tragedija-...

(14) www.kasjauns.lv/lv/zinas/138135/zolitudes-upuru-pieminu-g...

(15) www.la.lv/eglu-parade/

(16) lv.wikipedia.org/wiki/Andris_Bērziņš_(Latvijas_prezidents)

(17) nra.lv/latvija/108051-konkreti-plani-zolitudes-upuru-piem...

(18) president.lv/pk/content/?cat_id=605&art_id=21632

Following (0)

art.skadmane hasn't listed any contacts yet.

Testimonials (0)

art.skadmane doesn't have any testimonials yet.

Name:
Art Daina Skadmane
Joined:
September 2014