51st annual Jazz Festival
After three full days of exhilarating big band jazz, the outstanding musician awards and the evening finals results for the 51st Annual Clark College Jazz Festival have been announced.
For 2013, the Dale Beacock Memorial Sweepstakes trophy was awarded to Roosevelt High School I from Seattle, Washington. Watch this video about this year's Jazz Fest: youtu.be/msdduzSzpnE

Thursday, January 24, 2013 middle school jazz ensemble finals results:

1st place – Chief Umtuch Middle School from Battle Ground, Washington
2nd place – Hamilton International Middle School from Seattle, Washington
3rd place – Eckstine Middle School from Seattle, Washington
Special recognition went to Beaumont Middle School from Portland, Oregon for being asked to perform in the evening finals.
Outstanding middle school jazz musician certificates were presented to:
Laura Ahner from Thomas Jefferson Middle School
Lynnea Shapovalov from La Center Middle School
Isaiah Reyes from Aspire Middle School, Lacey, Washington
Will Ojemann, Liam Connor, Millicent McFall, Xander Johns, Ben Lindenburg, Lincoln Trelease, Yasna Vismale from Hamilton International Middle School, Seattle, Washington
Main Welson, Sophie Boyd-Fleigel, Isabel Durrie-Vierling, Jasmine Hart, Isabella DeLeon, Taylor Lhamon, Lila Danielson-Wong, from Seattle, Washington
Nik Barber, Matt Carr, Dan Conway, Gabriel Pol, Lauren Hunh, Tyler Koford, Alec Jackson, Logan Whittington from Vancouver School of Arts and Academics Middle School
Briell King, Kristy Haagen from Hockinson Middle School
Erik Reinhardt, Eliott Shannon, Miles Meyer, Daniel Inouye from Chief Umtuch Middle School
Miles Cole from Beaumont Middle School, Portland, Oregon
Josie Koenigs from Washington Middle School, Seattle, Washington
Madeline Toll, Thomas Hinds, Joe Garland, Cormac Liotta, Gabriella Green from Eckstine Middle School, Seattle, Washington

Friday, January 25, 2013 jazz ensemble finals results:

A Division:
1st place – Ridgefield High School Jazz I
2nd place – Northwinds Homeschool, Port Angeles, Washington
3rd place – Astoria High School, Astoria, Oregon
Special recognition went to Woodland High School for being asked to perform in the evening finals.
AA Division: 1st place – Hockinson High School, Brush Prairie, Washington
2nd place – Milwaukie High School from Milwaukie, Oregon
3rd place – Fife High School from Tacoma, Washington
Outstanding high school musician awards for the A Division were presented to:
Randall Olson from Astoria High School, Astoria, Oregon
Jameson Pasko from Rochester High School, Rochester, Washington
David Kennedy from Northwinds Homeschool, Port Angeles, Washington
Alice Hiemstra fromn Zillah High School, Zillah, Washington
David Padawer, James Corbett, Patrick Rector from Overlake High School, Redmond, Washington
Micah Ritchie from Ridgefield High School I
Outstanding AA high school musician awards for the AA Division were presented to:
Adrian Eldridge from Nathan Hale High School, Seattle, Washington
Bruce Kirkpatrick from Mark Morris High School, Longview, Washington
Tristian Gallegos and Daniel Blowdahl from W.F West High School, Chehalis, Washington
Hannah Murray from Mt. View High School II
from Mead High School, Spokane, Washington
Julien Phillips, Duncan Mayer, Nate Asbury from Fife High School, Tacoma, Washington
Aaron Garner from Hockinson High School, Brush Prairie, Washington
Lee Burlingame, Alec Parr from Milwaukie High School, Milwaukie, Oregon

Saturday January 26, 2013 jazz ensemble finals results:

AAA Division:
1st place – Roosevelt High School II from Seattle, Washington
2nd place – West Lynn High School from West Lynn, Oregon 3rd place – Meadowdale High School from Lynnwood, Washington
Outstanding high school musician awards for the AAA Division were presented to:
Tim Miller from Mead High School Jazz I, Spokane, Washington
Jesse Beckett-Herbert and Santosh Sharma from Roosevelt High School II, Seattle, Washington
AAAA Division:
1st place – Roosevelt High School I from Seattle, Washington
2nd place – Mountlake Terrace High School I from Mountlake Terrace, Washington
3rd place – Garfield High School from Seattle, Washington
Outstanding high school musician awards for the AAAA Division were presented to:
Taylor Griffin and Ryan Leppich from Mountlake Terrace High School I, Mountlake Terrace, Washington
John Otten, Daniel Arthur, Quinn Anex-Ries from Roosevelt High School I, Seattle, Washington
Connor Hargus, Ariel Loud, Jack Swigget from Garfield High School, Seattle, Washington
Stephen Reid from Union High School Jazz I
Congratulations to all the fine bands who participated! Please join us next year for the 52nd Annual Clark College Jazz Festival!
73 photos · 228 views