Walter Watzpatzkowski. Get yours at bighugelabs.com

In 2003 I bought myself a canon eos10d. Just to take pictures which I could use in the webdesign projects I was involved in. But it lasted to the summer of 2007 I really got interested in photography it self. Since that time I'm really hooked to it. Can't stop playing around with it.

@the moment my kitt has got the following attributes.

Canon EOS 40D Body
Canon EF 50/1.4 USM
Canon EF 70-200/4.0 L USM Canon EF 70-200/4.0 L USM
Sigma AF 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM
Tamron AF SP 28-75/2.8 XR Di LD Asf. IF
2 x Canon Speedlite 580EX II
Ray Flash Ringflash Adapter 580EX II

Photos of Walter Watzpatzkowski (16)

Walter Watzpatzkowski's favorite photos from other Flickr members (2,287)

Contacts (345)

See more...

Groups (5050)

Show more... Show fewer...

Testimonials (4)

  • view profile

    zilverbat. says:

    "Ja, een geweldige man met dito foto's, een meester in het bewerken ervan, ik hoop ooit nog eens zo ver te komen !! ik geniet, en leer elke keer weer van zijn orginele composities, onderwerpen en bewerkingen.....keep going on that way !!"

    9th January, 2010

  • view profile

    Geraldos  [busy ....] says:

    "WW, Walter dus, een man met vele namen en een man met een mooie stijl van fotograferen! Walter is een van de weinige Flickr-members met een groot gevoel voor humor, wat gelukkig vaak in zijn foto's terug is te zien. Ik hoop nog veel van je creativiteit te mogen zien Walter!"

    20th September, 2009

  • view profile

    Guido Musch says:

    "Walter Watzpatzkowski, die jongen heeft een bijzondere naam, dat zou je nu vast denken..
    Maar zijn naam past goed bij zijn foto's: die zijn namelijk erg bijzonder, op een positieve manier natuurlijk! Zijn foto's hebben altijd goeie en originele kleuren, want de sfeer in de foto's die ik bij meneer Watzpatzkowski zie, zie ik niet vaak bij andere foto's.
    Zijn laatste serie portretten uit Sevilla vond ik heel erg mooi, alsof er geen einde aan kwam, ik zou haast zeggen, ga weer terug en meer van die plaatjes schieten!
    En natuurlijk zijn niet alleen zijn foto's leuk om naar te kijken, ook zijn reacties zijn erg mooi, grappig en inspirerend. Ga zo door Walter!"

    16th May, 2009

  • view profile

    zebra404 says:

    "Amazing photographs and very creative with a great own style. We have made a word for his postprocessing workflow: Elmonize. I can't wait till they made that a special plug-in for Photoshop."

    19th July, 2008

Joined:
August 2007
Hometown:
The Hague
I am:
Male and Taken
Occupation:
Webdesign
Website:
http://www.bluebaboon.nl